Kurumsal Ağ Çözümleri

Kurumsal ağlar iletişim protokollerinizi azaltır, sisteminiz ve cihazınızın birlikte çalışabilirliğini kolaylaştırır, kurumsal veri yönetiminizi geliştirir. Kurum içi veri iletişiminin adeta omurgası olan “Kurumsal Ağ” departmanlarınızın organize olması ve çalışma verimliliği açısından hayati bir kavram halini almıştır. Bu ağlar olmadan bilgisayarlarınız birbirlerine ve ilişkili olduğu çeşitli cihazlara bağlanamazlar.

Kurumsal ağ temelde ağın ya da network’ün fiziki, sanal ve lojik tasarımına karşılık gelir ve her türlü yazılımın, donanımın ve protokolün veri aktarımı sırasında birlikte nasıl çalışacaklarını belirler. Her organizasyon gibi sizin işletmenizin de farklı bir yapısı, çalışma sistemi mevcuttur ve ihtiyaçlarınız size özeldir. Dijital dönüşümün her gün daha hızlı yaşandığı çağımızda modern kurumlar akıllı ağ mimarisine, otomasyona ve tasarımı güçlendirmek için yazılım odaklı çözümlere daha fazla bağımlı hale gelmiştir.

Bu kapsamda kurumsal ağ size özel operasyonel ihtiyaçlar ve departman bazlı gereksinimlerinize bağlı olarak yerel ve geniş alan ağlarını (LAN/WAN) içerebilir. Kurumsal ağınız dilerseniz Windows ve iOS bilgisayarlar ve işletim sistemleri (OS), Unix sistemleri, ana bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ve tabletler gibi ilgili cihazlar da dahil olmak üzere tüm sistemlerinizi entegre edebilir. Başarıyla entegre edilmiş kurumsal ağ, farklı cihaz ve sistem iletişim protokollerinizi etkili bir şekilde birleştirir ve verimli kullanım imkanı sağlar.

Omurga (Backbone) ve Kenar Anahtarlar

Backbone, ağ sistemleriniz üzerinde bulunan birden fazla switch’in yükünü toplayan veya ana yükün başladığı switch, yani “omurga”dır. Omurga diğer switchlerin yükünü toplar veya yükü arasında aralarında paylaştırır.

Kenar switchler iki ağın buluşma noktasında bulunan anahtarlardır. Bilgisayarlarınızın doğrudan ağ bağlantılarının yapıldığı, genellikle bilgisayar veya HUB’ların doğrudan bağlandığı switchlerdir. Bu anahtarlar, son kullanıcı yerel alan ağlarını (LAN) İnternet servis sağlayıcı (ISS) ağlarına bağlar. Kenar switchler yönlendiriciler, yönlendirme anahtarları, tümleşik erişim aygıtları (IAD'ler), çoklayıcılar ve kurumsal veya hizmet sağlayıcı çekirdek ağlarına giriş noktalarını sağlayan çeşitli MAN ve WAN aygıtlarıdır. Doğrudan kendilerine bağlı sistemlerin anahtarlama ihtiyacını karşılayacak kapasitede olmalıdırlar. Anahtarlama gücü ve MAC tablosu boyu için sınırları bulunur. Kenar anahtarlarına erişim düğümleri veya hizmet düğümleri de denir.

BT sisteminizde önemli rolü olan omurga ve kenar ağları üzerine tüm ihtiyaçlarınız için Elips uzmanlarına dilediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Kablosuz (WIFI) Bağlantı Çözümleri

Kablosuz ağlar işletmenizin kablolama maliyetlerinden kurtulmasını ve birimlerinizin mekandan bağımsız çalışabilmelerini sağlarlar. Çalışma prensiplerinin temelinde, ağ yapısının fiziksel düzeyinde gerçekleşen radyo dalgaları vardır.

Kablosuz ağlar, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlar İnternete, iş ağına ve uygulamalara bu radyo dalgaları ile bağlanır. Dizüstü bilgisayarlar halka açık alanlardaki Wi-Fi erişim noktalarına, o işletmenin kablosuz ağı üzerinden bağlanır.

İşletmenizin kablosuz ağ üzerine tüm ihtiyaçları için Elips’in geniş çözümleri ve uzmanlığına güvenebilirsiniz.

Ağ İzleme ve Yönetim Yazılımları

Ağınızın minimum kesinti ve maksimum performansla çalışması için proaktif adımlar atmak istiyorsanız, BT varlıklarınızı Elips’in son teknoloji ağ izleme ve yönetim yazılımlarıyla güçlendirin. Elips ağ izleme ve yönetim yazılımı çözümleri performans sorunlarını ve darboğazları kritik seviyeye gelmeden bulur, ağınızda önlenebilir tüm kesintileri veya arızaları önceden görmenizi sağlar.

Ağ izleme sürecinde sisteminizdeki router, switch, güvenlik duvarı, sunucu ve VM'ler gibi tüm ağ cihazlarının hata ve performans açısından anlık izler ve istatistikler toplarız. Bu bileşenlerin aktivitelerini korumak ve optimize etmek için her işlevlerini sürekli olarak değerlendiririz. Ağ izleme yazılımlarımızla network trafiği detayı, CPU değerleri, disk kullanımı, Up-Down durumu gibi tüm önemli verileri kontrol ederiz.

Ağ izleme yöntemlerimizle sunucularınızda çalışan kritik uygulamaların işlevselliğini ve dünya çapında ağlara düzgün şekilde bağlanıp bağlanmadığını tespit eder, sunucunuzun hem Internet hem de yerel ağlar için eksiksiz görselleştirilmesini sağlarız.

Elips ağ yönetim yazılımları, ağ kaynaklarınızın optimum aralıklarla düzenli olarak güncellenmesini ve onarılmasını sağlar. Ayrıca, ağ yöneticilerinizle birlikte çalışıp önleyici tedbirler almanız için kesintisiz iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Ağ izleme ve yönetim uygulamalarımız manuel olarak yönetilmesi imkansızlaşan sistemlerinizin yönetimini otomatikleştirir. Ağ aygıtları hakkındaki veriler, SNMP, ICMP, CDP vb. temelli ağ yönetim yazılımı tarafından toplanır ve sorunları tam olarak anlamalarını, tespit etmelerini ve çözmelerini sağlamak için yöneticilere iletilir. Ağ yönetim yazılımları ile yöneticilere dilediğiniz seviyede yeni ağ düğümleri kurma veya yapılandırma yetkisi verebilir ya da ağa bağlı mevcut aygıtları güncellemek ve sanal ağlar oluşturmak için yazılımlardan destek alabilirsiniz.

Sunucu Sistem Çözümleri

İş uygulamaları ve veri yönetimi için doğru sunucu çözümlerinin seçilmesi, gerek iş sürekliliği gerek veri güvenliği için çok önemlidir. Bite Bilişim, uzman satış ve teknik ekibiyle, bugün ve gelecekteki iş ihtiyaçlarınızı karşılayacak, başlangıç seviyesinden en yüksek seviyeye kadar, maksimum kapasite ve performans sağlayan sunucu modelleri ile satış öncesi ve sonrası katma değerli hizmetler sunmaktadır.  Dell, HP, Cisco, Lenovo gibi lider üreticilerin iş ortaklığını yürüten firmamız; sunucuların temini, montajı, devreye alınması, işletim sistemi kurulması, yazılım ve donanım yapılandırma çözümleri sunmaktadır.

Sunucu Türleri

Sunucuların türleri hizmet ettikleri amaca göre değişiklik göstermektedir. Birçok ağ bir ya da birden fazla sunucu tipini bünyesinde barındırmaktadır. En sık karşılaşılan belli başlı bazı sunucu türleri bulunmaktadır.

Dosya Sunucusu

Dosya sunucuları dosyaları saklar ve dağıtır. Çok sayıda istemci ya da kullanıcı sunucuda barındırılan dosyaları paylaşır. Buna ek olarak merkezi bir şekilde depolanan dosyalar aynı zamanda yedek almayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca güvenliği sağlamak için gerekli olan önlemler daha kolay bir şekilde alınabilmektedir. Dosya sunucularında maksimum seviye performans almak için okuma ve yazma hızları üst seviyede olan depolama birimleri kullanılmaktadır.

Yazıcı Sunucusu

Yazıcı sunucuları, yazıcı özelliklerini yönetmeye ve dağıtmaya yönelik kullanılan sunuculardır. Bir yerdeki tüm bilgisayarlara yazıcı bağlamak yerine çok sayıda kullanıcı için tek bir yazıcı sunucusu oluşturmak yeterlidir. Günümüzde bazı büyük ve üst seviye yazıcılar kendi üzerinde kurulu sunucu ile gelmektedir. Bu sayede ekstra bir bilgisayarı sunucu olarak kullanmaya gerek kalmamaktadır. Bu varsayılan sunucu da istemcilerden gelen yazdırma isteklerine cevap vermektedir.

Uygulama Sunucusu

Uygulama sunucuları uygulamaları yerel olarak çalıştıran bilgisayarlar yerine sunucuların kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Uygulama sunucuları genellikle çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılan ve çok kaynak isteyen uygulamalar için kullanılmaktadır. Bu sayede uygulamaları çalışır halde tutmak için her bir istemciye gerekli olan yeterli kaynağı yerel olarak bulundurma ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Ayrıca birden fazla bilgisayarda yazılımı kurma ve yönetme problemi de uygulama sunucusu ile geride kalmaktadır.

DNS Sunucusu

Domain Name Server ya da DNS sunucusu istemci bilgisayarlarından gelen alan adlarını IP adreslerine çeviren uygulama sunucularıdır. DNS sistemi dünya çapına yayılmış DNS sunucuları ile mümkün olabilmektedir. Ne zaman bir istemci sistemin adresini istese bu isteğini DNS sunucusuna alan adı ile gönderir. DNS sunucusu ise bu isteği doğru kaynağa yönlendirmektedir.

Mail Sunucusu

Mail sunucusu çok yaygın olarak kullanılan bir uygulama sunucusu türüdür. Mail sunucuları gönderilmiş e-postayı alır ve kullanıcının istemcisi bu e-postaları isteyene kadar depolar. Mail sunucusu sürekli olarak ağa bağlı bir sunucusudur. Her istemci cihazının kendi mail alt sistemi olması yerine tek bir sunucuda mailin toplanması ve buradan istemcilere dağıtılması aynı zamanda kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını da sağlamaktadır.

Veritabanı Sunucusu

Şirketler, kullanıcılar ve diğer servisler tarafından kullanılan veri miktarı baş döndürücüdür. Bu kadar çok veri veritabanınlarında saklanmaktadır. Veritabanlarının herhangi bir zamanda herhangi bir istemci tarafından ulaşılabilir olması gerekmektedir. Ayrıca barındırdıkları veri bakımından da yüksek kapasiteli depolamaya ihtiyaç duymaktadır. Veritabanı sunucuları çeşitli veritabanı uygulamaları çalıştırmaktadır ve istemcilerden gelen sayısız isteğe cevap vermektedir. En popüler veritabanı sunucusu uygulamaları arasında Oracle, Microsoft SQL Server, DB2 ve Informix gibi uygulamalar yer almaktadır.

Sanal Sunucular

Sanal sunucular özellikle son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. Geleneksel sunucular bir işletim sistemi kurulmuş donanımken sanal sunucular hypervisor adı verilen özel yazılımlar tarafından tanımlandığı şekilde varolmaktadır. Her hypervisor tek seferde yüzlerce ve hatta binlerce sanal sunucuyu çalıştırabilir. Hypervisor sunucuya sanal donanımı gösterir ve sanal sunucu, sanal donanımı normal bir şekilde kullanır. Hypervisor ise gerekli olan işlem gücünü ve depolama alanını tüm sanal sunucular tarafından paylaşılan gerçek depolamadan sağlar.

Proxy Sunucusu

Proxy sunucusu istemci ile sunucu arasında aracı görevini üstlenmektedir. Bu sunucu genellikle istemci veya sunucuları güvenlik nedeniyle izole etmeye yönelik kullanılmaktadır. Proxy sunucusu istemciden gelen isteğe direkt olarak yanıt vermek yerine bu isteği başka bir sunucuya iletir. Daha sonra bu isteğe gelen cevabı orijinal sunucudan alır ve kendi üzerinden istemciye geri gönderir. Bu şekilde hem istemci hem de sunucu birbirine direkt olarak bağlanmamaktadır.

İzleme ve Yönetim Sunucular

Bazı sunucular diğer sistemleri ya da istemcileri izlemek ya da yönetmek için kullanılmaktadır. Bunun için farklı sunucu türleri yer almaktadır. Büyük bir çoğunluğu ağı dinleyerek her istemcinin isteğini ve sunucu cevabını takip eder. Bazıları ise bu veriyi kendi üzerinde barındırmaz. Bu yöntemle izleme sunucusu ağdaki tüm trafiği bu trafiğe müdahale etmeden dinler. Bu sunucular genellikle ağ yöneticisi gibi yetkili kişiler tarafından gelen isteklere cevap vermektedir.